تبلیغات
لژیون مسافر محمد داودی - مضرات سیگار کشیدن

به نام  افریننده بی همتا

مضرات سیگار کشیدن

مضرات سیگار کشیدن

بالا رفتن آگاهی درباره اثرات منفی سیگار بر سلامتی و افزایش محدودیت ها، سیگار كشیدن را در كشورهای پیشرفته به میزان ثابتی كاهش داده است. در حالی كه سیگار كشیدن و مصرف سایر انواع توتون در كشورهای توسعه یافته در حال كاهش است، در كشورهای در حال توسعه، این میزان روبه افزایش است. هم چنین سیگار كشیدن در میان افراد دارای سطح تحصیلات و درآمد پائین تر در حال افزایش است.

                                              

مطالعات نشان می دهد كه عوامل ژنتیكی در وابسته شدن یا وابسته نشدن فرد به سیگار نقش دارند. در میان افرادی كه مبتلا به اختلالات خاص روانپزشكی هستند، احتمال سیگار كشیدن بیشتر است. در پیمایشی كه در آمریكا بر روی دریافت كنندگان خدمات سرپایی روانپزشكی انجام شده، نشان داده شده است كه میزان استعمال سیگار در میان مبتلایان به اسكیزوفرنی ۸۸ درصد، در میان افراد مبتلا به مانیا ۷۰ درصد و در میان مبتلایان به افسردگی ۴۹ درصد است. پژوهش دیگری نشان داده است كه ۸۵ درصد كسانی كه به دلیل وابستگی به الكل به مراكز درمانی مراجعه می كنند نیز سیگاری هستند.

آیا سیگار كشیدن خطرناك است ؟

بله، سیگار كشیدن یكی از مهم ترین علل بیماری و مرگ قابل پیشگیری است. نیكوتین به شدت سمی است. خوردن حدود ۴۰ میلی گرم نیكوتین خالص، یا مقدار موجود در دو نخ سیگار، كشنده است. اما زمانی كه سیگار دود می شود، بیشتر نیكوتین سوزانیده شده و تنها یك تا چهار میلی گرم آن توسط بدن فرد جذب می شود.

با سوختن توتون یك قیر چسبناك از تركیب صدها ماده شیمیایی به وجود می آید كه سرطان و بیماری راه های هوایی را سبب می شود. قیر در دود توتون به شكل ذرات ریزی آزاد می شود كه به شش ها و راه های هوایی آسیب رسانیده و دندان ها و انگشتان را رنگی می كند. قیر عامل اصلی سرطان های ریه و گلو است. سوختن توتون هم چنین تولید منواكسیدكربن می كند، یعنی گازی سمی كه قابل دیدن یا بوییدن نیست. با استنشاق دود سیگار، منواكسیدكربن به جای اكسیژن با هموگلوبین موجود در گلبول های قرمز اتصال می یابد.

نیكوتین با افزایش سرعت ضربان قلب، سبب می شود كه قلب شدیدتر كار كند حال آن كه منواكسیدكربن قلب را از اكسیژن اضافی كه لازمه این كار سنگین است، محروم می نماید. این یكی از راه هایی است كه بدان وسیله سیگار كشیدن به قلب آسیب می رساند. زمانی تصور می شد كه سیگارهای دارای تار و نیكوتین كمتر ممكن است برای فرد سیگاری كم ضررتر باشند. اما تحقیقات نشان داده است كه سیگارهای سبك نیز عیناً می توانند همان بیماری ها را تولید كنند.

استعمال دخانیات باعث ناتوانی جنسی و عقیمی در مردان می‌شود

آیا توتون اعتیادآور است ؟

بله، زمانی كه فرد شروع به كشیدن سیگار می كند، به ویژه در دوران جوانی، شانس معتاد شدن بسیار بالا است. سیگاری های مبتدی به سرعت نسبت به اثرات سوء آغازین، تحمل پیدا می كنند و اگر آثار محرك و مطبوع سیگار برای ایشان لذت بخش باشد استعمال مستمر آن را آغاز می كنند. سیگاری هایی كه به طور منظم سیگار می كشند، معمولاً تعداد ثابتی سیگار را در روز دود می كنند. سیگاری های كانادایی به طور میانگین، روزانه ۱۶ سیگار دود می كنند. وابستگی به نیكوتین عوامل روانشناختی و فیزیكی را درگیر می كند.

عوامل روانشناختی می تواند شامل احساس لذت و هوشیاری باشد. كسانی كه به طور منظم سیگار می كشند، ممكن است یاد بگیرند كه برای دست یافتن بدین احساسات اثرات نیكوتین را بر بدن خویش تحمل كنند. در این افراد هم چنین علائم یا آغازگرهای شرطی شده ای برای مصرف سیگار شكل می گیرد. برای مثال برخی افراد همیشه پس از غذا، در حین پرداختن به كاری خاص یا در وضعیت های خاص عاطفی مانند احساس افسردگی یا اضطراب، سیگار خود را آتش می زنند. این آغازگرها الگوهای رفتاری یا عاداتی را به وجود می آورند كه تغییر آن ها دشوار است.


سیگار و زخم اثنی ‌عشر
از نشانه های وابستگی فیزیكی اضطرار فرد برای سیگار كشیدن چند دقیقه پس از برخاستن از خواب، دود كردن سیگار در فواصل منظم در طول روز و ضروری قلمداد كردن اولین سیگار روزانه و مقدم دانستن آن بر سایر كارها است. كسانی كه به نیكوتین وابسته هستند، ممكن است نسبت به آثار نامطلوب آن تحمل پیدا كنند. در این صورت دیگر از سیگار كشیدن لذت نخواهند برد، اما به كشیدن سیگار ادامه می دهند تا دچار علائم ترك نشوند. علائم ترك سیگار شامل تحریك پذیری، بی قراری، اضطراب، بی خوابی و خستگی است. این علائم طی دو هفته به تدریج از بین می روند. 

ترك سیگار

كسانی كه سیگار كشیدن را ترك می كنند، عموماً می توانند پس از چند سالی به سطح افراد غیرسیگاری برسند، به ویژه اگر ترك سیگار را در جوانی انجام داده باشند. ترك سیگار ممكن است در چند مرحله انجام شود، از این رو تلاش مداوم امری ضروری است. فرآورده های حاوی نیكوتین كه به ترك سیگار كمك می كنند، مانند پچ، آدامس، شكل استنشاقی یا اسپری بینی می توانند در كاهش تمایل به سیگار كشیدن و تخفیف علائم ترك موثر باشند.

كاربرد این محصولات در كنار انگیزه قوی برای ترك و وجود سایر حمایت ها مانند حمایت خانواده، دوستان، گروه ترك سیگار یا حمایت های تلفنی می تواند بسیار موثر باشد. در برخی افراد كاهش تدریجی مصرف قبل از ترك، به كاهش علائم ترك كمك كرده و به آن ها اجازه می دهد كه رفتارهای خود را به تدریج تغییر دهند.


منبع :پارس طب

گرداورنده :مسافر مجتبی
طبقه بندی: مقاله، 
برچسب ها: کنگره 60.درمان سیگار،  
دنبالک ها: کنگره 60،  

تاریخ : سه شنبه 28 مهر 1394 | 12:06 ق.ظ | نویسنده : مسافر مجتبی | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • دست بند